Korea Południowa

Kilka słów o Korei Południowej

W V-IV w. p.n.e. na terytorium Korei istniało starożytne państwo Dzoson, pokonane przez chińską dynastię Han w 108 p.n.e. W I w. p.n.e. w toku walk z Chinami powstały 3 państwa: Kogurio, Pekdze i Silla. Okres ich istnienia zwano okresem Trzech Królestw, rozwijała się sztuka, literatura wywierając wpływ na kulturę japońską. W 918 Wang Gon założył nową dynastię Korio (od której pochodzi nazwa Korea, przyjęta na początku XX w.). W XIII w. Korea uległa Mongołom. W XVII w. po najazdach Mandżurów stała się wasalem panującej w Chinach mandżurskiej dynastii Cing. Od XVI w. była terenem rywalizacji Chin i Japonii.

W 1910 Japonia anektowała Koreę i administrowała Półwyspem. W 1945 do Korei wkroczyły od północy wojska radzieckie, a od południa amerykańskie. Prowizoryczną granicą obu stref stał się równoleżnik 30° szerokości geograficznej północnej. W 1948 Korea podzieliła się na Republikę Korei i Koreańską Republikę Ludowo-Demokratyczną. W 1950 KRL-D najechała na Republikę Korei wywołując 3-letnią wojnę koreańską. W 1953 ogłoszono zawieszenie broni. Od 1979 odbywają się okresowo rozmowy w sprawie zjednoczenia.

Korea dzisiaj

Państwo położone na Półwyspie Koreańskim, otoczone od wschodu Morzem Wschodnim od zachodu Morzem Żółtym.

Stolica: Seul
Powierzchnia : 99 720 km2
Ludność:  51 064 841
Strefa czasowa : UTC +9
Republika Korei stanowi  bardzo ciekawy przykład połączenia tradycji z nowoczesnością.

Korea Południowa należy do krajów ,które w ostatnim półwieczu osiągnęły najbardziej spektakularny sukces gospodarczy. W ciągu zaledwie jednego pokolenia jeden z najbiedniejszych krajów awansował do grona najbardziej rozwiniętych i najbardziej zaawansowanych technologicznie gospodarek świata.

Inwestycje koreańskie w Polsce przekroczyły 1,7 mld USD. Do największych inwestorów należą:
– Grupa LG
– Grupa SK
– Samsung
– Mando
– Daewoo Electronics

Korea staje się rozpoznawalna w świecie nie tylko z powodów gospodarczych ale także kulturalnych.
Coraz bardziej popularne stają się: koreańskie filmy , literatura oraz muzyka K-POP.